Главная » 2017 » Июнь » 06

Киьи-аймах историятыгар ессе хаьан да керсуллэ илик хаан тохтуулаах, кээмэйэ биллибэт сиэртибэлээх А5а дойдуну кемускуур Улуу сэрии дьонно-сэргэ5э хаьан да  умнуллубаттыы хатаммыта. Биьиги Аллынабытыттан 54 буойун сэриигэ ынырыллан барбыта. Манна бааллара дьиэ-уот тэриммит, о5о-уруу тереппут, олох дьолун амсайбыт, ейдерун-санааларын туппут дьон, олох оностор, дьыл5а тэринэр туьунан саныы илик эдэркээн бэйэлээх, чороччу улааппыт  уолаттар. Кинилэртэн баара-суо5а ус гыммыт биирэ эрэ кыайыы кынаттанан тереебут буордарыгар теннубутэ.

А5а дойду Улуу сэриитин кыттыылаахтарын ахтан-санаан, кэриэстээн ааьар хас биирдиибит ытык иэспит б ... Читать дальше »

Просмотров: 418 | Добавил: KeRby | Дата: 06.06.2017 | Комментарии (0)

к 100-летию со дня рождения заслуженного учителя, основателя первой в Якутии школы с углубленным изучением основ физики и математики, Михаила Андреевича Алексеева в нашей школе 5 мая 2017 года был проведен открытый урок-викторина «Путешествие в страну ФИЗИКА» для 7,8,9,10 классов.

Участники викторины разделились на команды с названиями «Ампер hиэннэрэ», «Эйнштейны», «Пифагоры». Игра состоялась из 6 туров с разными заданиями, в ходе, которого решали задачи на скорость, отгадывали физические ребусы, отвечали на логические вопросы, провели физический эксперимент, с объяснением этого явления. По количеству набранных баллов победила команда «Эйнштейны». ... Читать дальше »

Просмотров: 369 | Добавил: KeRby | Дата: 06.06.2017 | Комментарии (0)

Просмотров: 393 | Добавил: KeRby | Дата: 06.06.2017 | Комментарии (0)